Proje KatılımcılarıRosatom "Rusya Federasyonu Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu "


Devlet Kuruluşu olan ‘Rosatom’ bünyesinde 270’ten fazla sanayi ve bilimsel araştırma şirketini  barındırır. Bunların arasında Rusya’nın nükleer sektöründe faaliyet gösteren nükleer silah üretim tesisleri, bilimsel araştırma organizasyonları ve dünyanın tek nükleer buzkıran filosu sayılabilir.

 

Rosatom, dünyada nükleer teknoloji pazarında lider konumundadır. Dünya sıralamasında yurtdışında aynı anda inşa edilen nükleer santral  sayısında  birinci, uranyum maden rezervinde ikinci, uranyum üretiminde beşinci, nükleer enerji üretiminde ise dördüncü sıradadır. Aynı zamanda, dünyanın uranyum zenginleştirmesinin %40’ını ve nükleer yakıt piyasasının %17’sini elinde tutmaktadır.


 Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi

İşveren ve Proje YatırımcısıHükümetler Arası Anlaşma uyarınca, Akkuyu NGS’nin inşaatı, işletmesi ve işletmeden çıkarılması için 13 Aralık 2010 tarihinde Ankara’da AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ kurulmuştur. Bunu takiben, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da, şirketin temsilciliği açılmıştır.


 OJSC ‘’Concern Rosenergoatom’’

Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarı. Teknik İşveren– İşletmeci kuruluşRusya’da nükleer santrallerde enerji üretimi alanında faaliyet gösteren bir kuruluştur. Kuruluş halen10 nükleer santral sahasında 32 güç ünitesini işletmektedir. OJSC Concern Rosenergoatom, işletmeci kuruluş olarak, nükleer santrallerin ömrü boyunca nükleer ve radyasyon güvenliğini temin etmek için tüm sorumluluğu üstlenmektedir.


 JSC Atomenergoproekt

Santralin TasarımcısıMühendislik şirketi ve nükleer güç santrallerin tasarımcısıdır. Detaylı proje ve tasarım dokümantasyonunun hazırlanmasının yanı sıra nükleer güç santralinin inşaatı esnasında proje denetimi ve işletmesi boyunca teknik destek de dâhil  olmak üzere nükleer santralin modernizasyonu ve inşaatına ilişkin tüm proje etüt çalışmalarını yürütür.

 

Aynı zamanda, nükleer güç santrallerin yapı-montaj çalışmaları, ekipman ve malzeme tedariki, devreye alma ve işletmeye alma işlemlerini gerçekleştirir. Şirket, faaliyetini Rusya ve uluslararası kalite standartlarının gereklerine uygun olarak yürütür. JSC Atomenergoproekt, Akkuyu NGS için referans olarak gösterilen Novovoronej NGS-2 (AES-2006 projesi) santralinin tasarımcısıdır.


 OKB GIDROPRESS

Reaktör TasarımcısıŞirket tarafından nükleer güç santralleri için, son derece güvenli, ekonomik, hem Rusya Federasyonu’nda hem de yurtdışında rekabet gücü yüksek olan reaktör sistemlerinin tasarımı, teorik hesabı, deneme-araştırma  ve üretimi ile ilgili olarak zor ve geniş kapsamlı faaliyetler yürütülmektedir.


 RRC Kurchatov Institute

Proje Bilimsel DanışmanıUlusal Araştırma Merkezi ‘Kurchatov Institute’, dünya çapında önde gelen bilimsel araştırma merkezlerinden olup, ilk ulusal araştırma laboratuvarı unvanına sahip bir enstitüdür. Kurchatov Enstitüsü; Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü, Teorik ve Uygulamalı Fizik Enstitüsü, Saint Petersburg Nükleer Fizik Enstitüsü gibi dört enstitüyü bünyesinde barındırır. Bu araştırma merkezi, dünya nükleer endüstrisinin öncelikli faaliyet alanlarında yeni teknolojileri geliştirmektedir.


 JSC Atomstroyexport

Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarı. Nükleer Güç Santralinin Ana Müteahhidi.Devlet kuruluşu Rosatom’un yurtdışında nükleer güç santrallerinin inşaatı ve modernizasyonu alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. JSC Atomstroyexport, Rusya’nın nükleer enerji alanında yarım asırlık tecrübe ve birikime sahiptir. Doğu Avrupa’da ve Finlandiya’da 30 civarında nükleer santral güç ünitesinin inşaatına katılmıştır. VVER/PWR tipi yeni nesil referans ünitelerine sahiptir (Çin’deki ‘Tianwan NGS’). Şirket; İran, Hindistan, Bulgaristan, Slovakya, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Çin, Hindistan, Beyaz Rusya, Macaristan, Vietnam, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, Ürdün’de yeni güç ünitelerinin inşaatına, Ukrayna’daki Hmelnickiy NGS’nin üçüncü ve dördüncü ünitelerinin inşaatına ve diğer projelere katılmayı planlamaktadır.


 

Worley Parsons Energy Services LLC

Lisanslama ve Nükleer Güvenlik konularında danışman

Worley Parsons Energy Services LLC Şirketinin hissedarları, %51 hissesine sahip olan Intel Energo Services Ltd. (Malta) ile %49 hissesine sahip olan WorleyParsons EA Holding Pty Limited (Avustralya). Şirketin misyonu, enerji sektöründe yüksek teknolojilerin uygulanmasının sağlanması olarak tanımlanmaktadır. Konvansiyonel enerji projeleri kapsamında, aşamalı olarak denetim işlevinden ve kavramsal araştırmalar seviyesinden tasarım ve yapım yönetimi çevrimine geçiş süreçlerinde yer almasının yanı sıra yenilenebilir enerji kaynakları alanında da farklı projeleri gerçekleştirmektedir.


 JSC Atomtechenergo

Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarıİşletmeye alma alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. Reaktöre yol verme  ve işletmeye alma esnasında yapılan test çalışmalarıyla birlikte işletmede olan ünitelerin bakım onarım hizmetlerini ve inşaat ile işletme halindeki santrallerin personel eğitimini sağlar.


 JSC Atomenergoremont

Akkuyu Nükleer A.Ş’nin hissedarı

Nükleer santrallerin teknik hizmet, bakım onarım ve yeniden yapılanması alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin, Rusya’da mevcut nükleer güç santrallerinde bakım onarım birimleri vardır. 
Nükleer güç santrallerinde tüm bu  hizmetleri sağlarken, modern bakım onarım ekipmanının tasarım ve üretimi ile birlikte nükleer santrallerin  tüm ekipmanları ve boru hatları üzerinde kapsamlı ve sorumluluk isteyen işlemleri yapar. Bünyesinde, tasarım-teknoloji merkezleri ve personel eğitim kurumları mevcuttur.