Proje Katılımcıları


 

Rosatom Devlet Kuruluşu 

 

Rosatom Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu, bünyesinde 270’ten fazla işletme ve bilimsel araştırma şirketini barındırır. Bunların arasında Rusya nükleer sektöründe faaliyet gösteren tüm sivil şirketler, nükleer silah üretim işletmeleri ve dünyanın tek nükleer buzkıran filosu yer alır. Rosatom, dünyada nükleer teknoloji pazarında lider konumdadır. Dünya sıralamasında yurtdışında aynı anda inşa edilen nükleer santral sayısında birinci, uranyum maden rezervinde ikinci, uranyum üretiminde beşinci, nükleer enerji üretiminde ise dördüncü sıradadır. Aynı zamanda, küresel pazarda uranyum zenginleştirme hizmetlerinin %40’ını ve nükleer yakıt pazarının %17’sini elinde tutmaktadır


 

 

AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ 

Projenin genel iş sahibi ve yatırımcısı AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ’dir (AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ, projenin yönetimi için özel olarak kurulan bir şirkettir).


 


Atomenergoproekt A.Ş.


 

Atomenergoproekt A.Ş., santralin genel tasarım şirketidir (Rosatom Devlet Kuruluşu’nun mühendislik bölümünde yer alır).

Bir mühendislik şirketi ve nükleer güç santralleri tasarımcısıdır. Detaylı proje ve tasarım dokümantasyonunun hazırlanmasının yanı sıra nükleer güç santralinin inşaatı esnasında proje denetimi ve işletmesi boyunca teknik destek de dâhil olmak üzere nükleer santralin modernizasyonu ve inşaatına ilişkin tüm proje etüt çalışmalarını yürütür. Nükleer güç santrallerinin inşaat-montaj çalışmaları, ekipman ve malzeme tedariği, devreye alma ve işletmeye alma işlemlerini gerçekleştirir. Şirket, faaliyetlerini Rusya ve uluslararası kalite standartlarının gerekliliklerine tamamen uygun şekilde yürütür. Atomenergoproekt A.Ş. Akkuyu NGS için referans olarak gösterilen Novovoronej NGS-2 (AES-2006 projesi) santralinin tasarımcısıdır.


 


Atomstroyexport A.Ş.


Atomstroyexport A.Ş, santral inşaatının genel yüklenicisidir (Rosatom Devlet Kuruluşu’nun mühendislik bölümünde yer alır).

Rosatom Devlet Kuruluşu’nun yurtdışındaki nükleer güç santrallerinin inşaatı ve modernizasyonu alanında faaliyet gösteren bir mühendislik şirketidir. Atomstroyexport A.Ş. Rusya’nın nükleer enerji alanındaki yarım asırlık tecrübe ve birikimine sahiptir. Doğu Avrupa’da ve Finlandiya’da 30 civarında NGS güç ünitesinin inşaatına katılmıştır. VVER (PWR) tipi yeni nesil referans güç ünitelerine sahiptir (Çin’deki ‘TianwanNGS’). Şirket; İran, Hindistan, Bulgaristan, Slovakya, Türkiye ve Çekya’da çalışmalarını sürdürmektedir. Çin, Hindistan, Beyaz Rusya, Macaristan, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, Ürdün’de yeni güç ünitelerinin inşaatına, Ukrayna’daki Hmelnitskiy NGS’nin üçüncü ve dördüncü ünitelerinin inşaatına ve diğer projelere katılmayı planlamaktadır.
Concern Rosenergoatom A.Ş.

 

Concern Rosenergoatom A.Ş. projenin teknik iş sahibidir (Rosatom Devlet Kuruluşu’nun elektrik enerjisi bölümünde yer alır).

Rusya’da nükleer santrallerde enerji üretimi alanında faaliyet gösteren bir kuruluştur. Kuruluş, şu anda Rusya’daki 10 nükleer santral sahasında 32 güç ünitesini işletmektedir. Concern Rosenergoatom A.Ş., işletmeci kuruluş olarak, nükleer santrallerin ömrü boyunca nükleer ve radyasyon güvenliğini temin etmek için tüm sorumluluğu üstlenmektedir.


 

Kurchatov Enstitüsü Ulusal Araştırma Merkezi

 

Kurchatov Enstitüsü Ulusal Araştırma Merkezi, projenin bilimsel danışmanıdır.

Kurchatov Enstitüsü Ulusal Araştırma Merkezi, dünya çapında önde gelen bilimsel araştırma merkezlerinden olup, ilk ulusal araştırma laboratuvarı unvanına sahip bir enstitüdür. Kurchatov Enstitüsü; Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü, Teorik ve Uygulamalı Fizik Enstitüsü, St. Petersburg Nükleer Fizik Enstitüsü olmak üzere dört enstitüyü bünyesinde barındırır. Bu araştırma merkezi, dünya nükleer endüstrisinin öncelikli faaliyet alanlarında yeni teknolojileri geliştirmektedir.


 


Worley Parsons Energy Services LLC  

Worley Parsons Energy Services LLC, lisanslama ve nükleer güvenlik konularında danışman şirkettir.

Worley Parsons Energy Services LLC Şirketinin hissedarları, %51 hissesine sahip olan Intel Energo Services Ltd. (Malta) ile %49 hissesine sahip olan WorleyParsons EA Holding Pty Limited Şirketidir (Avustralya). Şirketin misyonu, enerji sektöründe yüksek teknolojilerin uygulanmasının sağlanması olarak tanımlanmaktadır. Konvansiyonel enerji projeleri kapsamında, aşamalı olarak denetim işlevinden ve kavramsal araştırmalar seviyesinden tasarım ve yapım yönetimi çevrimine geçiş süreçlerinde yer almasının yanı sıra yenilenebilir enerji kaynakları alanında da farklı projeleri gerçekleştirmektedir.


 

 

Rusatom Energo International A.Ş.

 

 

 

Rusatom Energo International A.Ş. (REIN AŞ.), projenin geliştiricisi ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin çoğunluk hissedarıdır.

REIN A.Ş., Rosatom Devlet Kuruluşu’na bağlı olup, Rus nükleer teknolojilerinin dünya pazarına tanıtımı amacıyla 2011 yılında kurulmuştur. REIN A.Ş., Mayıs 2015 tarihinden itibaren yurt dışında nükleer güç santrali inşaat ve işletme projelerini proje şirketlerinin hissedarı olarak yönetmektedir.


 

 

OKB GIDROPRESS A.Ş.
OKB GIDROPRESS A.Ş., genel reaktör tasarımcısıdır.

Şirket tarafından nükleer güç santralleri için, son derece güvenli, ekonomik, hem Rusya Federasyonu’nda hem de yurtdışında rekabet gücü yüksek olan reaktör sistemlerinin tasarımı, teorik hesabı, deneme-araştırma ve üretimi ile ilgili olarak zor ve geniş kapsamlı faaliyetler yürütülmektedir.


 

 

TİTAN-2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ
Akkuyu NGS’deki bazı tesisler için mühendislik ve ekipman tedarik hizmetleri sunulması da dahil olmak üzere tesislerin inşaat işlerinin yüklenicisidir.

Ortak girişimin hissedarları, Rosatom Devlet Kuruluşu bünyesinde yer alan, 25 yıldır Rus ve uluslararası nükleer tesislerin yapımında uzmanlaşmış olan Rus şirketi CONCERN TİTAN-2 A.Ş. ile Türkiye’deki altyapı pazarının lideri konumundaki IC Ictas Insaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’dir. İşlerin Rus-Türk ortak girişimi tarafından yürütülmesi, tasarım, mühendislik, ekipman tedariği, kalite kontrol ve iş güvenliği ile ilgili proje görevlerinin çözümüne kapsamlı yaklaşımı ve santraldeki tesislerin inşasının belirlenen sürelerde tamamlanmasını sağlamaktadır.


 

 

Tedarikçiler


Projenin gerçekleştirilmesi için gerekli ekipman ve ileri teknoloji ürünlerinin büyük bölümü Rus işletmeler tarafından tedarik edilmektedir. Proje, Türk şirketlerin ve farklı ülkelerden şirketlerin inşaat ve montaj işlerine azami ölçüde katılımını öngörmektedir.