Haberleri

20.08.2020

RUSYA’DA NÜKLEER ENDÜSTRİNİN 75. YILI KUTLANIYOR

Rusya’da nükleer endüstrinin 75. kuruluş yıldönümü kutlanıyor. Rosatom Devlet Kuruluşu, ülke genelinde 75 gün boyunca Rus nükleer endüstrisine ithaf edilmiş 100’den fazla etkinlik gerçekleştirecek. Kutlama etkinliklerinin sloganı “75. Yıl: Zamanın Ötesinde” olarak belirlendi.

 

20 Ağustos 1945, 75 yıldır ülkenin nükleer kalkanını “elinde tutan”, şehirlere enerji sağlayan, bilim ve yeni teknolojileri “nükleer” alanının dışında geliştiren, yerli nükleer endüstri tarihinin başlangıç ​​noktası oldu. Bu tarihte, “nükleer proje” kapsamındaki işlerin yönetilmesi için SSCB Devlet Savunma Komitesi’ne bağlı Özel Komitenin yanı sıra ve SSCB Halk Komiserleri Konseyi’ne bağlı Birinci Ana İdare kuruldu. Sovyet “nükleer projesi”nin uygulanması, kısa sürede ABD ile nükleer alanda eşitliğin sağlanmasına imkân sunarak dünyada barışı korudu.

 

Endüstri, uzun süre boyunca dışarıya en kapalı alanlardan biriydi ve nükleer biliminin barışçıl başarılarından bahsedilmesi bile alışılmışın dışında bir şeydi. Çoğu insan, teşhis amaçlı tıbbi cihazlardan güvenlik sistemlerine kadar günümüzde kullandığımız birçok teknoloji ve çözümün nükleer endüstri işletmelerinde geliştirilip üretildiğinin bilincinde değil.

 

Nükleer endüstrinin doğum günü olan 20 Ağustos’ta başlayan Rosatom’un etkinlik programı, 75 gün sürecek. Program, Rus nükleer endüstrisini ve barışçıl atomun her birimizin hayatında oynadığı rolü anlatacak şekilde hazırlanmıştır. Tüm etkinlikler tematik olarak üç ana bloğa ayrılmıştır: “Geçmiş”, “Günümüz” ve “Gelecek”.

 

İlk gün, sektörün geçmişine ve veteranların onuruna ithaf edilmiş önemli etkinlikler aynı anda gerçekleştirilecek. Moskova’da Bolshaya Ordynka’daki Rosatom Devlet Kuruluşu’nun merkez binası yakınında bulunan, efsanevi Ortalama Makine İmalatı Bakanı Efim Pavlovich Slavsky’nin anıtı da dahil olmak üzere, ünlü Sovyet nükleer uzmanlara ait anıtlar ve anıt tabelaların açılışı yapılacak.

 

Yine 20 Ağustos saat 17:00’de atom75.ru internet sitesinde “Rosatom Konser Evi” adlı çevrimiçi konser düzenlenecek. Canlı yayında sahne alacak olan “Hor Turetskogo” (Turetskiy Korosu) ve Soprano grubu, nükleer endüstrinin doğduğu ve geliştiği yıllardaki şarkıları icra edecek. “Rosatom Konser Evi”, Rosatom’un programındaki en büyük etkinlik olacak.

 

“Günümüz” bölümündeki ana etkinliklerden biri, Kremlin Sarayı’nda düzenlenecek ve 27 Eylül’de devlet televizyonunda yayınlanacak olan büyük bayram konseri olacak. Nükleer Endüstri Çalışanı Günü olarak kutlanan ve nükleer kentlerde resmî tatil olan 28 Eylül’de “Nükleer Şehirlerin Bağlantısı” adlı beş saatlik video konferans etkinliği atom75.ru internet sitesinde yayınlanacak.

 

Kutlama faaliyetleri kapsamındaki “Gelecek” bölümünün ana etkinliği, 9-18 Ekim’de düzenlenecek olan “Nauka 0+ Geleceğin Fiziği” adlı ulusal bilim festivalinin açılışı olacak. Ünlü bilim insanlarının konuşmalarına, insanlığın geleceğiyle ilgili tartışmalara ev sahipliği yapacak olan festivalde benzersiz bilimsel ve eğitici filmlerin gösterimi yapılacak. Yaratıcı atölyeler, interaktif fuarlar, mucitlerin sergileri (Science Maker Fair), robot yarışmaları, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Rusya Antarktika İstasyonu ile telekonferanslar, bilimsel laboratuvarlarda geziler, Science Slam adlı bilim savaşları, sokak sergileri, bilimsel çalışmalar ve çok daha fazlası düzenlenecek. Yıldönümü festivali, nükleer enerji, tıp, biyoloji, bilişim, yapay zekâ, nano-partiküller ve gelecek yüzyıllarda insanlığın gelişimini belirleyecek olan diğer fizik alanlarında çığır açan teknolojilere ithaf edilecek. 

 

Yıldönümü programının kapanış etkinliklerinden biri, 31 Ekim’de Soçi’de düzenlenecek Next75 Gençlik Konferansı olacak. Grafenin keşfiyle Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Konstantin Novoselov, özgür yazılım hareketinin kurucusu Richard Stallman, Google’a göre geleceğin en iyi eğitmeni kabul edilen Thomas Frey, Angry Birds’ün kurucularından Peter Vesterbacka ve daha pek çok ismin aralarında bulunduğu dünyaca ünlü bilim insanları, yetenekli gençlerle geleceği tartışacaklar.

 

Etkinlikler hakkında daha fazla bilgiye calendar.atom75.ru adresindeki nükleer endüstri yıldönümü etkinlik takviminde bulabilirsiniz.

 

Bilgi için:

 

Küresel teknoloji liderlerinden biri olan Rosatom Devlet Kuruluşu (tam adıyla “Rosatom Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu”); enerji sektörü, makine mühendisliği ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren çok yönlü bir holding olarak Rusya'nın en büyük on şirketinden biridir. Nükleer yakıt döngüsü ile ilgili tüm alanlarda yetkinlik sahibi olan Devlet Kuruluşu, 12 ülkede çeşitli uygulama aşamalarında olan 36 güç ünitesi ile yabancı proje portföyü açısından dünyada ilk sırada yer almaktadır. Rusya'nın enerji ihtiyacının %19’undan fazlasını karşılayan Rosatom, Rusya'nın en büyük enerji üreticisidir. Rosatom’un faaliyet alanına nükleer tıp için gereken ekipman ve izotop üretimi, bilimsel araştırmalar yapma, malzeme mühendisliği, dijital ürünlerin imalatı, çeşitli nükleer ve nükleer dışı inovasyon ürünleri üretimi girmektedir. Rosatom'un stratejisi, rüzgâr enerjisi gibi düşük karbonlu üretim projeleri geliştirmektir. Çatısı altında yaklaşık 400 işletme ve kuruluşu barındıran Rosatom Devlet Kuruluşu, toplamda 250 binden fazla kişiyi istihdam etmektedir.

 

Akkuyu NGS Projesi Hakkında

Rosatom Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS’yi inşa etmektedir. Proje, 12 Mayıs 2010 tarihinde Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma temelinde gerçekleştirilmektedir.  Akkuyu NGS, her biri 1200 MW güce sahip VVER-1200 tipi “III+” nesil reaktörlü 4 güç ünitesinden oluşacaktır. Şu an itibariyle Akkuyu NGS inşaatı projesi, %100 olarak Rusya tarafından finanse edilmektedir. Rosatom Devlet Kuruluşu, uzun süreli anlaşma kapsamında nükleer güç santrallerinin tasarım, inşaat, bakım, işletmeye alım ve işletmeden çıkarılması işlemlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada “Build-Own-Operate (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen ilk nükleer endüstri projesidir.

 

Nükleer endüstrinin 75. yılına ithaf edilen site

 

Rusya Nükleer Endüstrisinin Geçmişi

 

Rosatom Devlet Kuruluşu İletişim Departmanı

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İletişim Departmanı