Haberleri

06.11.2020

SİLİFKE’DEKİ YENİ KREŞTE AÇIK KAPI GÜNÜ DÜZENLENDİ

İnşaatı devam eden Akkuyu NGS çalışanları çocuklarının eğitim gördükleri Özel Moskova Milletlerarası Okulu Silifke şubesi bünyesinde yeni kreş açıldı. Kreşin açılışı vesilesi ile eğitim görecek öğrencilerin ebeveynleri için açık kapı günü düzenlendi. Eğitmenler ve öğretmenlerle tanışan ebeveynler ile kurum yönetimi arasında yeni eğitim-öğretim yılındaki eğitim süreci istişare edildi.

 

Yeni kreş, Sayağzı mahallesi dağ eteğinde, meyve bahçelerinin yanında yer alıyor. Daha önce belediyeye ait olan kreş binası tadilattan geçirilirken; tüm ekipmanlar tamamen yenilendi, çocuk oyun sahası donatıldı ve araziye çiçekler ile meyve ağaçları dikildi.

 

Özel Moskova Uluslararası Okulu Kreşinin Müdürü Lyubov Dukelskaya, konuyla alakalı şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Silifke’de kreş açmanın vakti çok önceden gelmişti. Zira okul öncesi eğitim merkezimize giderek artan sayıda başvuru geliyor. Bölge gelişiyor, inşa halindeki nükleer santralin yeni çalışanları, AKKUYU NÜKLEER şirketinin uzmanları bölgemize geliyor ve onların desteğine çok değer veriyoruz. Söz konusu olan sadece Rus aileler değil, Rus-Türk aileleri de var. Şu anda okul içindeki kreşimizin kontenjanı doldu ve yenisini açmaya karar verdik. Modern, rahat, aydınlık ve ferah bir kreş ortaya çıktı. Küçük öğrencilerimizin buraya memnuniyetle geleceklerini umuyorum.”

 

100 çocuk kapasiteli bina, 4 grup için derslik, yemekhane ve idari bölüm olacak şekilde bölündü. Avrupa’daki birçok modern kreşte olduğu gibi çocuklar ders çalıştıkları gruplarla ‘sessiz saat’ geçirecek; çok işlevli odalar rahat bir uyku için dönüştürülecek. Çocuklar için özel yumuşak matlar serilecek ve böylece güvenli ve rahat bir ortam sağlanacak.

 

Grupların yanındaki binada geniş salondan ve yemek pişirme alanından oluşan bir yemekhane bulunuyor. Yemekhane ayrı bir binada yer alıyor.

 

Özel Moskova Uluslararası Okulu’nun kreşlerinde epidemiyolojik durum titizlikle izlenmektedir. Çocuklar, ancak 14 günlük karantina sürecinden sonra derslere kabul edilmekte olup servis aracına binerken ve gün boyunca kreşe girişte ateş ölçümleri yapılmaktadır.