Haberleri

24.12.2020

TÜRK FOTOĞRAF SANATÇILARI, ASE PHOTO AWARDS-2020 ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASINDA ÖDÜLLERE LAYIK GÖRÜLDÜ

Organizatörlüğünü Rosatom Devlet Kuruluşu’nun mühendislik biriminin yaptığı ASE Photo Awards-2020 Uluslararası Fotoğraf Yarışması, Aralık ayında Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan ve kazananların açıklandığı ödül töreniyle sona erdi. Ödüllere layık görülen fotoğraf sanatçıları arasında Türkiye’den üç katılımcı yer almıştır.


Jüri tarafından seçilen en iyi fotoğraf sanatçıları ile eserlerinin isimleri, canlı yayında açıklandı.


Yarışmanın katılımcıları arasında, Rus teknolojilerine dayalı nükleer güç santral projelerinin gerçekleştirildiği Bangladeş, Hindistan, Çin, Mısır, Macaristan, Finlandiya, Türkiye, Bulgaristan, Slovakya, Belarus, Özbekistan, Rusya gibi ülkelerden profesyonel ve amatör fotoğraf sanatçıları yer almıştır.


Geleneksel yarışma bu yıl altı dalda yapıldı: “Ülkem”, “Sabitleşmiş Kare”, “Doğa ile Diyalog”, “Ne Yiyorsak Oyuz”, “Portre” ve “Yanımızdaki Atom”. Fotoğrafçılar kendi ülkelerinin yaşamı ve kültürel zenginlikleri, Rosatom’un faaliyet yürüttüğü ülkelerin ulusal kimliği ile sosyal ve ekonomik özellikleri ile ilgili çalışmalarını gönderdiler ve ayrıca insanların, doğanın ve nükleer teknolojilerin iyi komşuluğunu gösterdiler.

ASE Photo Awards-2020 yarışmasına 400’den fazla fotoğraf sanatçısı katıldı ve Türkiye, başvuru sayısı açısından 3. sırada yer aldı.


Türk fotoğrafçılar Alpay Erdem (İstanbul) “Ottoman” adlı çalışmasıyla ve Kayhan Güç (İstanbul) de “Ülkem” adlı çalışmasıyla sırasıyla “Ülkem” ve “Yakınımızdaki Atom” dallarında birinci oldular. “Sabitleşmiş Kare” dalında 3. sırayı “Flyboard” adlı çalışmasıyla Zehra Çöplü (İstanbul) aldı. 2020 yılında toplam 18 kişi ASE International Photo Awards fotoğraf yarışmasında ödüle layık görüldü.


Yarışmada ödül kazanan Türk fotoğraf sanatçıları çalışmalarını anlattı:

Alpay Erdem: “Koşullar ne olursa olsun, fotoğrafçı kusursuz olmalı ve birkaç saatlik çekimde elinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Bazı kareler doğrudan yaşamın akışı içinde doğar ve daha kaliteli iyi bir kare elde etmek için onları tekrarlamak asla mümkün olmaz.”


Zehra Çöplü: “En zor şey, dış dünyaya ve kendinize karşı yüksek düzeyde bir duyarlılık sağlamak. Bir fotoğrafçının gelişmek için fikirleri üzerinde özveriyle çalışması gerektiğine inanıyorum. Türkiye’de Nemrut harabelerinden Kapadokya’daki Peri Bacalarına, Antik Efes’teki Artemis Tapınağı’na, Pamukkale havuzlarına, Sümela Manastırı’na, Boğaz’a ve daha pek çok yere kadar fotoğraf çekmek için birçok güzel yer var. Türkiye’de seyahat etmekten ve fotoğraf çekmekten asla bıkmazsınız.”


Ödül töreninin online formatı, herkesin konumu ve saat dilimine bakılmaksızın etkinliği izlemesine imkan tanıdı.

Canlı yayın sırasında kazanan katılımcılar törenin sunucusuyla iletişime geçti ve tüm seyircileri selamladı.

Fotoğraf yarışmasının organizatörleri şunları söyledi: “2020 yılında yarışmaya 1.327 eser ile başvurıldu ve bu, geçmiş senelere göre çok daha yüksek bir rakam. Fotoğraf sanatçılarının yeteneklerine ve çevremizdeki dünyanın güzelliğini görme becerilerine hayranlık duyuyoruz. 2021 yılında ASE Photo Awards’te daha fazla katılımcı ve fotoğraf görmeyi umuyoruz.”


Yarışmanın kazananları, pandemi kısıtlamaları kalkar kalkmaz düzenlenecek olan Rusya gezisi ile ödüllendirildi. Ayrıca Rusya’nın en iyi müzelerinden birinde kazanan fotoğrafçıların sergisi açılacak.

Töreni aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/cDH2LFEObbI

 

Yarışmanın kazananlarını tebrik eder ve sanat hayatlarında başarılar dileriz.