Haberleri

12.10.2020

TÜRK ŞİRKETLER AKKUYU NGS PROJESİNİN TEDARİKÇİLERİ İÇİN DÜZENLENEN ÇEVRİMİÇİ SEMİNERE KATILDI

05 Ekim 2020, - Mersin ve Adana'da bulunan 49 üretici firmadan 70 temsilcinin, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından, Akkuyu NGS projesinin potansiyel tedarikçileri için düzenlenen çevrimiçi bilgilendirme seminerine katılımı sağlandı.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve TİTAN-2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ'nin (inşaatın ana yüklenicisi) temsilcileri ile Türk Standartları Enstitüsü uzmanlarınca, çevrimiçi seminerde sunum yapıldı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafının çevrimiçi seminer katılımcıları, Türkiye Cumhuriyeti'nin enerji dengesinde ilk nükleer santralin önemi, Proje uygulamasında mevcut durum ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.'nin ekipman ve malzeme tedarik sorumluluğunun dağıtılmasında üstlendiği rol gibi Akkuyu NGS hakkında genel bilgiler paylaşıldı. Sunumlardan birinde, Akkuyu NGS projesinin inşaatı için satın alma prosedürlerine katılım koşulları hakkında tedarikçilere ayrıntılı bilgi verildi. TİTAN-2 IC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ temsilcileri tarafından, çevrimiçi seminer katılımcılarına ekipman ve malzeme tedariki ile ilgili olarak şirketin projede üstlendiği rolü, ihale programını, tedarikçi seçim usullerini ve şirketin, Akkuyu NGS inşaatı sırasında üretimin yerelleştirilmesine destek sunan İstanbul bilgilendirme ofisinin çalışmaları anlatıldı. Türk Standartları Enstitüsü'nün temsilcilerince, çevrimiçi seminerde standart karşılaştırmalı testlerden Akkuyu NGS projesinin sertifikasyon süreçlerinden bahsedildi. Tedarikçilerle yapılan çevrimiçi toplantı, soru-cevap bölümü ile tamamlandı.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, “Potansiyel tedarikçilere yönelik seminerler artık işimizin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Proje kapsamındaki masrafların optimize edilmesi açısından tedarikçiler arasındaki rekabeti artırmak ve daha fazla Türk firmasını projeye katmak bizim de çıkarımız olduğu için Akkuyu NGS projesi çerçevesinde uygulanan satın alma kurallarının açıklanması gerektiğinin farkındayız. Türk imalatçıları için yapılan seminerler iyi bir gelenek haline geldi; düzenli olarak sektörel kongre ve forumlarda bir araya geliyoruz, gerek tarafımızca gerek Türkiye Cumhuriyeti ticaret ve sanayi odaları ile işbirliği içinde bilgilendirme etkinliklerini düzenliyoruz. Bu sefer web semineri organizasyonunu üstlenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çukurova Kalkınma Ajansı’na sağlanan koordinasyon desteğinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yerel tedarikçileri Akkuyu NGS projesine katılmaya teşvik edecek bu tür faaliyetler, Türkiye ekonomisine ve yeni istihdam alanlarının yaratılmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor. Akkuyu NGS inşaatını ve kontrolünü gerçekleştiren taraflar, proje kapsamında yerelleştirme derecesini artırmak için aktif çaba gösteriyor. Bu amaçla, kilit proje katılımcıları olan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ana yüklenici AKKUYU NÜKLEER A.Ş., TİTAN-2 IC İÇTAŞ İNŞAAT A.Ş. ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yönetiminin temsilcilerinden oluşan geniş bir "Yerelleştirme Çalışma Grubu" oluşturuldu. Geniş çalışma grubunun çalışmaları, yerelleştirme sürecini hızlandırmak için buluşan bölümlere ayrılmıştır.