Haberleri

17.09.2021

TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AKKUYU NGS SAHASINA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

17 Eylül 2021, Mersin, Türkiye. - Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin ilk nükleer güç santralinin inşaat sahasını ziyaret etti.

 

Erdoğan'a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın yanı sıra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da eşlik etti.

 

Resmi heyeti, Akkuyu NGS sahasında Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev ile AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva karşıladı.

 

Sahada projenin ilerleyişi hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu NGS personel hazırlama programı kapsamında Rusya’daki üniversitelerde eğitim görmüş genç Türk mühendislerle de bir araya geldi.

 

Akkuyu NGS sahasındaki inşaat çalışmaları, santralin 4 güç ünitesinin sahasında eş zamanlı olarak yürütülüyor. 1 ve 2. güç ünitelerinin inşaat sahalarında halihazırda ana ve yardımcı binalar inşa edilirken, ekipman montajı da yapılıyor. Şu ana kadar 1. güç ünitesinin reaktör binasında kor tutucu ve kuru reaktör koruyucu monte edilirken, buhar jeneratörlerinin ve NGS birinci çevriminin ana ekipmanını birleştirecek olan ana sirkülasyon boru hattı (ASBH) bileşenlerinin kurulumu için inşaat yapılarının ve binalarının güçlendirme ve beton dökme çalışmaları ise devam ediyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart ayında 3. güç ünitesinin temel atma törenine video konferans yöntemiyle katılmıştı.

 

Alanda ayrıca, 3. güç ünitesinin inşaat sahasında reaktör bölümünün ve türbin binasının temel plakalarına güçlendirme yapılarak temeline beton dökülmesi işlemleri de tamamlandı. 

 

4. güç ünitesinin inşaat sahasında ise, 30 Haziran 2021 tarihinde alınan sınırlı çalışma iznine uygun olarak temel çukuru kazma işlemleri yürütülüyor. Akkuyu NGS’nin 4. güç ünitesinin inşaat lisansının alınması için gerekli dokümantasyon paketi, şu anda Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından inceleniyor.

 

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Rusya ve Türkiye’nin nükleer teknoloji alanındaki işbirliği stratejik nitelikte olup, bu alandaki en önemli proje ise Akkuyu NGS projesidir. Bugün sahada, üç güç ünitesinde eş zamanlı olarak tam teşekküllü inşaat çalışmaları yürütülmektedir. Bu, uluslararası NGS inşaat projeleri için benzersiz büyüklükte bir projedir. İnşaat çalışmalarına benzeri görülmemiş bir tempo kazandırılmıştır.  Ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde Rus ve Türk şirketleri arasında dostane ve yapıcı ilişkiler kurulduğunu, tüm işlerin planlanan takvime uygun olarak ilerlediğini belirtmek isterim.”

 

 

Bilgi Notu:


 

Akkuyu NGS, Türkiye’nin güney kıyısında inşa edilmekte olan bir nükleer güç santralidir. Akkuyu NGS, VVER-1200 tipi reaktörlere sahip dört güç ünitesinin inşasını ve devreye alınmasını öngören Rus projesine göre inşa edilmektedir.


Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS inşaat projesi, Mayıs 2010’da Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan Hükümetler Arası Anlaşma uyarınca AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.


İnşaat çalışmaları tamamlandığında Akkuyu NGS, 4 800 MW’lık kurulu kapasitesiyle yılda 35 milyar kWh elektrik üretecektir.