Haberleri

18.01.2021

TÜRKİYE CUMHURİYETİ SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK AKKUYU NGS İNŞAAT SAHASINI ZİYARET ETTİ

18 Ocak 2021, Büyükeceli, Mersin İli, Türkiye. 17 Ocak Pazar günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Akkuyu NGS inşaat sahasına çalışma ziyareti gerçekleştirdi. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. yönetimi temsilcileri ile bir araya gelen Bakan, inşaat çalışmalarının gidişatı hakkında bilgi edindi ve gazetecilerle görüştü.

 

Toplantıya Mersin İli Valisi Ali İhsan Su, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdür İbrahim Halil Dere, Gülnar Kaymakamı Yunus Emre Bayraklı, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı Sergei Butckikh, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ve Akkuyu NGS inşaat projesini ana yüklenicisi olan TITAN2 IC IÇTAŞ INŞAAT Ortak Şirketi Program Direktörü Mete Bastırmacı katıldı.

 

Sergei Butckikh ile Bakan Mustafa Varank’ın yaptığı açılış konuşmalarının ardından, NGS Yapı İşleri Direktör Yardımcısı Dmitry Romanets, Akkuyu NGS inşaatın ilerlemesine ilişkin güncel bilgiler içeren bir sunum yaptı. Akabinde, TITAN2 IC IÇTAŞ INŞAAT Ortak Şirketi Program Direktörü Mete Bastırmacı sunum yaparak, Akkuyu NGS inşaatı projesinde malzeme ve ekipmanın yerlileştirilmesi konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

 

Toplantı bitiminde resmi heyet inşaat sahasını gezdi ve gezi sonucunda sahaya davet edilen gazeteciler için bir brifing verildi. Basın ve yayın mensupları ile bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şunları söyledi: "Akkuyu NGS Türkiye’nin uzun yıllardır arzu ettiği, 60 yıllık bir hayalidir. Akkuyu NGS sahası için ilk lisansın 1976’da verildiğini çok az kişi biliyor. Ve nihayet, ülkemizdeki ilk nükleer santralin güç ünitelerinin inşaat sahasında çalışmaların nasıl yürüdüğünü görüyoruz. Bakanlığımızın açısından bu proje, sadece kapsamlı bir inşaat projesi değil, aynı zamanda bizlerin önceliği yerlileştimse sürecidir,  nükleer santralin Türk sanayisinin gelişimine ne gibi katkılar sağlayacağıdır. Bu bakımdan nükleer teknolojilerin ilgili yan sanayi dallarının gelişimine katkı sağlaması çok önemlidir. Bugün bizler sanayi sektörümüze ciddi rekabet avantajları sağlayacak bir proje olan Akkuyu NGS'nin etkileyici inşaat sahasını ziyaret ettik. Türkiye'nin nükleer teknoloji sektöründe uygulanabilir ürünleri bağımsız olarak üretebilen bir ülke haline gelmesi için aktif olarak çalışmaya devam ediyoruz.”

 

COVID-19 ile ilgili pandemi koşulları kapsamındaki kısıtlamalar nedeniyle ziyaret epidemiyolojik kurallara sıkı bir şekilde riayet etme koşullarında geçti: sahaya ulaşan istisnasız tüm ziyaret katılımcıları, refakat edenler ve basın mensuplarının ateş ölçümleri yapıldı.  Ziyaret katılımcıları inşaat sahası gezisinde tıbbi maske kullandılar, toplantıda oturma düzenleri sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde düzenlendi.