Haberleri

24.04.2019

Türkiye Cumhuriyeti temsilcilerinden oluşan heyet Soçideki ATOMEXPO-2019 forumuna ve Leningrad NGS teknik ziyaretine katıldı

Türkiye'de bir ilk olan Akkuyu Nükleer Güç Santralinin inşa edileceği Mersin ilinden gelen heyet, Rusya ziyareti sırasında 11.Uluslararası ATOMEXPO-2019 Forumu'na ve Leningrad NGS teknik gezisine katıldı.

 

Heyette Mersin ili ve Gülnar ilçesi idaresi ve sivil toplum temsilcileri, bölgesel medya mensupları, yüksek öğretim kurumlarının yöneticileri yer aldı.

 

Ziyaret, Soçi şehrinden başladı. Burada heyet temsilcileri, dünya nükleer sektörünün en  önemli etkinliği olan ATOMEXPO forumu kapsamındaki etkinliklere katıldılar. Forum, nükleer endüstrinin mevcut durumunun müzakere edildiği ve gelişim eğilimlerinin şekillendiği en büyük sergi ve iş platformudur. 2019 yılında forum rekor sayıda katılımcıyı: dünyanın 74 ülkesinden 3,5 bini aşkın nükleer uzman, şirket yöneticisi, bilim adamı, pazarlama uzmanı, medya temsilcisi ve şehir ve belediye yetkililerini bir araya getirdi. Dünyada nükleer teknolojilerin kullanımının hızlı artışına bağlı olarak "Daha iyi yaşam için nükleer teknolojiler" başlığı forumun ana konusu olarak seçilmiştir. İklimin korunmasına katkı sağlayan, çevre dostu ve güvenilir bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra, barışçıl amaçla kullanılannükleer  eğitim ve bilimin, tıp ve tarımın gelişimini de destekliyor.

 

Forum esnasında Türk muhabirleri AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasiya Zoteyeva, Dünya Nükleer Birliği (WNA) Genel Müdürü Agneta Rising, ABD'li uzman Michael Schellenberger ile bir araya gelerek görüştüler, küresel iklim koruma mevzularının ve karbonsuz enerji beklentilerinin dışında nükleer ve radyasyon teknolojilerinin enerji dışı uygulamalarını, kentsel altyapının geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için gelişmiş yönetim çözümlerini konu edinen yuvarlak masa toplantılarına ve panellere katıldılar.

 

Rusatom Energy International A.Ş. tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısına Gülnar ilçesi idaresi ve sivil toplum temsilcileri de katılarak Raahe ve Pyhäjoki Fin belediyelerinin belediye başkanlarıyla sahaların ve yerel yönetimlerin nükleer santral inşası için hazırlanmasına ilişkin fikir alışverişinde bulundular.

 

Daha sonra Türk heyeti Leningrad nükleer santralinin bulunduğu 70 bin kişilik nüfusa sahip Sosnovıy Bor şehrine geldi ve burada Sosnovoborsk Kentsel Bölge Başkanı Aleksey İvanov ve  Sosnoviy Bor Şehir İdaresi Başkanı Mihail Voronkov ile görüşerek, bölgenin kalkınması için Leningrad NGS'in önemi hakkında bilgi edindi.

 

Sosnoviy Bor Kentsel Bölge İdaresi Başkanı Mihail Voronkov, "Şehirden göç eden nüfus oranı çok düşüktür. Herkes Sosnovıy Bor'da iş bulabileceğini biliyor. İş kurumunda sadece 200 işsiz kayıtlı, bununla birlikte bu gün itibarıyla şehirdeki işletmelerde 2.090 pozisyonluk eleman açığımız var. Burada yaşamak, devamlı ve iyi ücretli bir iş imkânına sahip olmak ve aynı zamanda doğayla uyum içinde olmak demektir. Şehir çok sakin ve yeşil, çocuk yetiştirmek için de rahat bir yer. Şehir sakinlerinin en sevdiği uğraşılardan biri de balık avıdır.” diye belirtti.

 

Leningrad bölgesi Sosnovıy Bor Kentsel Bölge Başkanı Aleksey İvanov, “Çağdaş güvenlik sistemleri çok güvenilir olduğundan, insanlar nükleer santrallerle komşuluktan endişe duymuyor. Böylesine büyük bir sanayi tesisi ise bölgemize çok sayıda yatırımcı çekiyor." diye vurguladı.

 

Ziyaretin sonunda Mersin ili temsilcileri Leningrad nükleer güç santralinin ikinci etapını ziyaret ettiler ve WWER-1200 tip reaktöre sahip güç santralinin çalışması hakkında bilgi edindiler.

 

Heyet üyeleri nükleer güç santrali personelinin çalışmasını gözlemleme ve nükleer güç santralleri ile nükleer enerji hakkındaki tüm sorularını sorma fırsatını buldular. Leningrad NGS-2'nin baş mühendisi Aleksandr Belyayev, "Biz ‘3+’ nesil nükleer güç santrallerini inşa etme ve işletme konusunda kapsamlı deneyime sahibiz. Güvenlik sistemleri, önceki teknolojilere kıyasla büyük ölçüde gelişti. Burada Fukushima'daki olaya benzer bir kazanın yaşanması imkansızdır. Çağdaş reaktör, dış kabının hasarsız ve metal yorgunluğu oluşmadan 60 yıl boyunca çalışabilir. Bir önceki nesil reaktörlerde bu süre 30 yıldı." diye anlattı.

 

Ziyaretten sonra katılımcılar kendi izlenimlerini paylaştı:

 

Gülnar İlçesi Kaymakamı Mustafa Ayvat, “Büyükeceli mahallesi yakınında inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santralinin Gülnar ilçemizin görüntüsünü değiştireceği apaçık. ATOMEXPO Uluslararası Forumu'nu ziyaret ederek, farklı ülkelerden nükleer endüstri temsilcileriyle görüşerek ve Rus Nükleer Güç Santralini gezerek, nükleer enerji üretiminin gerçekleştiği bölgelerinin gelişimi hakkında bilgi edindik. Nükleer santrallerin işletimi sırasında güvenlik önlemlerini almak için ciddi çalışmaların yapıldığını gördük. Ek olarak, Finlandiya'da "Hanhikivi" Nükleer Güç Santralinin inşaatının planlandığı bölgedeki şehirlerin belediye başkanları ile ATOMEXPO kapsamında bir araya geldik vegeniş çaplı altyapı projesine hazırlanma konusundaki deneyimlerini öğrenme fırsatını elde ettik. İşletme ömrü 60 yıl olarak öngörülen Akkuyu Nükleer Güç Santralinin enerji istikrarını sağlayacağına, devlet bütçe harcamalarını azaltacağına ve ülkenin ekonomik gelişmesine katkıda bulunacağına inanıyorum. Elektrik üretiminin yakında başlayacağını umuyoruz. İnşallah, Gülnar'ın kaderi değişir ve bizim parlak bir geleceğimiz olur.” şeklinde konuştu.

 

Gülnar İlçesi Milli Eğitim Müdürü Fatih Burgut, “Nükleer güç santralinin inşaat süreci daha ben doğmadan önce başlamıştı ve son beş yılda ivme kazandı. Süreç Türkiye ve Rusya Cumhurbaşkanları sayesinde hızlandı. Nükleer enerji hakkındaki fikrim Rusya'ya yaptığım ziyaretten sonra çok değişti. Leningrad Nükleer Güç Santralinin inşa edildiği bölgedeki eğitimi, kültürü ve sosyal değişimleri yakından  tanımak benim için bir zevkti. Önemli bir deneyim yaşadım ve bölgemizi neler beklediğini gördüm. Enerji hayati bir öneme sahipse ve onun en güvenilir kaynağı nükleer güç santrali ise, bizim kenara çekilme hakkımız yoktur. Biz parlak bir gelecek adına nükleer enerjiden yanayız” diye kendi görüşünü paylaştı.

 

"Mersin Kadın Gazetesi" sahibi Zeliha Akkuş, "Buraya yolculuğumdan önce nükleer güç santralleri hakkında çok olumsuz bir fikrim vardı. Rusya'ya giderken kafamda nükleer santralle birlikte Mersin'in çöle dönüşeceği düşüncesi vardı. Ancak, ATOMEXPO'da edindiğim bilgiler tamamen aksini kanıtladı. Bir nükleer santralinin bulunduğu Rusya bölgesine geldiğimde ve yeşil ormanları, bitkileri, meskun yerleri ve özellikle de çocukları, aileleri ve gençleri gördüğümde fikrim büsbütün değişti. Nükleer güç santralini gezmem, benim için ziyaretin en önemli kısmı oldu. İnsanlar bilmediği şeylerden korkar. Ancak kendi gözlerinizle bir nükleer santrali gördüğünüzde, korkutucu bir şeyin olmadığı anlaşılıyor.” diye belirtti.

 

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Kanal 33 televizyon yayınının Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Demirtaş, "Bizim için forum çok verimli oldu. Nükleer enerji ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatımız oldu. Sonra Sosnovıy Bor'a gittik ve Akkuyu Nükleer Santraline benzer, çalışan bir nükleer santral gördük. Nükleer güç santralini incelemek, bölgemize nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek bizim için önemliydi. Leningrad Nükleer Güç Santrali sahasını gezdik ve güvenli olduğunu gördük. Santrale en yakın şehrin belediye başkanı ile konuştuk ve sorularımıza cevaplar aldık. Bu ziyaretten sonra, nükleer güç santralinin bölgemizin gelişimine katkı sağlayacağını, istihdamın önemli ölçüde artacağını, nüfus arttıkça ekonominin canlanacağını emin olarak söyleyebilirim. Burada gördüğüm her şey nükleer santralin faydalı olacağına beni inandırdı.” dedi.


Bilgi için


Leningrad Nükleer Güç Santrali, Sosnovıy Bor şehrinde, Fin Körfezi kıyısında, St. Petersburg’tan 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Leningrad NGS, 4.200 MWt'lik kurulu gücüyle Rusya'nın en büyük ve iki tip reaktöre sahip tek nükleer santralidir: üç adet RBMK-1000 güç ünitesi (1000 MW'lık elektrik kapasiteli ısı nötronlar ile kanal tipli uranyum ve grafit nükleer reaktörler) ve bir adet "3+" nesil VVER-1200 güç ünitesi (1200 MW'lık elektrik kapasiteli basınçlı su reaktörü) çalıştırılmaktadır. Ülkenin ilk RBMK-1000 güç ünitesi 21 Aralık 2018'de devre dışı bırakılmak üzere durduruldu. VVER-1200 güç ünitesi 2'nin inşaatı devam ediyor. Leningrad NGS'nin Kapasite Yenileme Tesisleri projesinin İşvereni ve proje geliştiricisi Concern Rosenergoatom A.Ş., genel tasarımcısı ATOMPROYEKT A.Ş., ana yüklenicisi ise CONCERN TİTAN-2 A.Ş.


Akkuyu NGS, Türkiye'nin ilk nükleer güç santralidir. Akkuyu Nükleer Güç Santralinin inşaatı Mayıs 2010'da Rusya ve Türkiye tarafından imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Rosatom Devlet Şirketi, uzun vadeli sözleşme kapsamında santralin tasarım, inşaat, bakım, işletme ve devreden çıkarma taahhütlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER proje şirketinin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS, dünya nükleer sektöründe BOO ("build-own-operate", "yap-sahip ol-işlet") modeline göre uygulanan ilk projedir. Akkuyu NGS inşaatı projesi %100 Rus tarafınca finanse ediliyor. Rosatom, projenin yüzde 49'a kadar hissesini diğer yatırımcılara satma hakkına sahiptir. Akkuyu NGS projesi Rusya menşeli "3+" nesil VVER tipi reaktörlere sahip dört güç ünitesini kapsar. NGS'in her güç ünitesinin kapasitesi 1200 MWt'dir.


Rusya Federasyonu Rosatom Devlet Nükleer Kuruluşu - nükleer enerji üretim zincirinin tüm bölümlerinde başarılı faaliyet göstermek için gerekli kaynak ve yetkinliklere sahip küresel teknolojik liderlerden biridir. Devlet Kuruluşu, uranyumun üretiminden nükleer santrallerin devreden çıkartılmasına ve nükleer atıkların geri dönüştürülmesine kadar geniş bir yelpazedeki varlıkları kendinde bir araya getiriyor.