Haberleri

03.12.2019

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankarada AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin Desteği İle 1. Türkiye Genç Piyanistler Yarışması Gerçekleşti

26 Kasım 2019, Ankara. Kasım ayının ortasında Ankara Rus Bilim ve Kültür Merkezi'nde I. Türkiye Genç Piyanistler Yarışması düzenlendi. Etkinlik, Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı kapsamında gerçekleştirildi.

 

Söz konusu etkinlik, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve Lukoil Türkiye Halka Açık Anonim Şirketi desteğiyle, Türkiye Cumhuriyeti Rossotrudniçestvo Temsilciliği Ofisi ve Türkiye Cumhuriyeti Suna Korat Müzik Vakfı tarafından düzenlendi. Başlangıçta Ankara çapında düzenlenmesi planlanan etkinlik, sadece Türkiye’nin başkentinden değil, ülkenin Antalya, İzmir, İstanbul, Eskişehir gibi birçok şehrinden genç piyanistlerin katılımı dolayısıyla Türkiye çapındaki bir etkinlik statüsünü kazandı. Rusya Gnessin Müzik Akademisi'nin en iyi genç sanatçılarının katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik, ayrıca iki ülkenin gençleri arasındaki dostane kültürel bağların güçlendirilmesine katkıda bulundu.

 

Yarışmanın jürisinde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı Senfoni Orkestrası Başkanı ve Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Erol Erdinç ve uluslararası ödüllü sanatçı Prof. Yeşim Alkaya Yener gibi, ünlü müzisyenler yer aldı, jüri başkanı ise Türkiye Cumhuriyet Halk Sanatçısı, piyanist Gulsin Onay oldu.

 

10-24 yaş arasındaki katılımcıların yer aldığı ve genç yetenekleri keşfetmeyi amaçlayan yarışmada zorunlu olarak Rus bestecilerin eserlerinin çalınması, Türk klasik müzik hayranlarının Rusya müzik mirasıyla daha yakından tanışmasına katkıda bulunmasını amaçlamıştır. Rus bestecilere ait eserlere ek olarak, yarışma programında J.S. Bach ve XIX-XX. yüzyıl Türk bestecilerine ait eserler yer aldı.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumlar ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov: “Yarışmayı en güçlü olan kazanır. Gerçekleşen yarışmanın, yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına, kendi potansiyeline inanmasına yardımcı olduğuna sevindik. Aynı zamanda, bu sanatçı yarışması, Rusya ve Türkiye’den aynı fikirlere sahip, aynı derecede tutkulu yaratıcı insanları birleştirdiği için, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. için önemlidir. Akkuyu NGS uluslararası inşaat projesinde, hem Ruslar, hem de Türk meslektaşlar çalışmaktadır, ayrıca diğer ülkelerden de ortaklar mevcuttur. Rosatom Devlet Kuruluşunun iştiraklerine dahil olan bir şirket olarak AKKUYU NÜKLEER A.Ş., karşılıklı anlayışı ve ortak hedefleri en önemli değerlerinden biri olarak kabul eder. Bizim için bu, ortakların işbirliği yapmaya, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ilk nükleer güç santralinin inşası olan ortak hedefe doğru ilerlememize yardımcı olacak ortak çözümler bulmaya istekli oldukları anlamına gelir”, dedi.

 

Yarışmanın organizatörleri, Türkiye Genç Piyanistler Yarışması'nın bir gelenek haline gelerek Rusya ile Türkiye arasındaki kültürel bağları güçlendireceğini umduklarını ifade etti.


Akkuyu NGS hakkında

 

Akkuyu NGS, Türkiye Cumhuriyeti’nde inşa edilen ilk nükleer güç santralidir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmış olan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” kapsamında gerçekleştirilmektedir. Projede, Rus tasarımı 3+ nesil VVER reaktörlü dört güç ünitesinin yapılması öngörülmektedir. NGS güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir. Proje, bugüne kadar finansmanı Rus tarafınca sağlanmaktadır. Rosatom Devlet Kuruluşu; tesisin tasarım, inşaat, bakım, işletme ve devreden çıkarma işlemlerini üstlenen AKKUYU NÜKLEER A.Ş. şirketinin çoğunluk hissedarıdır. Akkuyu NGS inşaatı, dünyada nükleer sektörde “Build-Own-Operate (Yap-Sahip ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen ilk projedir.


Rosatom Devlet Kuruluşu Hakkında

 

Rosatom Devlet Kuruluşu, uranyum madenciliğinden devreden çıkarma ve nükleer atık işlemeye kadar nükleer enerji üretim zincirinin her alanında başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için gereken kaynak ve yetkinliklere sahip, dünyanın teknoloji liderlerinden biridir.

 

Rusya'nın enerji ihtiyacının %18’inden fazlasını karşılayan Rosatom Devlet Kuruluşu, Rusya'nın en büyük enerji üreticisidir. 12 ülkede farklı uygulama aşamalarında olan 36 güç ünitesi ile şirket, yabancı proje portföyünün büyüklüğüyle dünyada birinci sıradadır. Uranyum zenginleştirme alanında dünya birincisi, uranyum rezervlerinde dünya ikincisi ve üretiminde dünya dördüncüsü olan Rosatom, nükleer yakıt pazarında %17 oranında pay sahibidir.

 

Rosatom Devlet Kuruluşu, dünyanın tek nükleer buzkıran filosu dahil, yaklaşık 400 işletme ve iştirakten oluşmakta olup, yaklaşık 250 bin kişiyi istihdam etmektedir.