Haberleri

16.11.2020

TÜRKİYE NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU TEMSİLCİLERİ SANKT-PETERBURGA ÇALIŞMA ZİYARETİNDE BULUNDU

Ekim 2020, Sankt-Peterburg, Rusya. - Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) yetkilileri, Akkuyu NGS için ekipman üretimini gerçekleştiren imalat tesislerinde denetim faaliyetlerinde bulunup, düzenleyici kuruluşun denetim faaliyetlerine ilişkin Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından organize edilen koordinasyon toplantısına katıldılar.

 

Denetim Dairesi Başkanı Yusuf Ceylan liderliğindeki NDK heyeti, Akkuyu NGS için ekipman imalat tesisleri olan OMZ-Spetsstal Ltd. Şti. ve Izhorskiye Zavody (Kolpino, Leningrad Bölgesi) A.Ş.’yi ziyaret etti. NDK heyetine, düzenleyici kuruluşa her türlü teknik destek, analiz, danışmanlık, denetim, eğitim ve sertifikalandırma hizmetleri sağlayan NÜTED (Nükleer Teknik Destek Anonim Şirketi) ve ayrıca Türk Standartları Enstitüsü temsilcileri eşlik etti.

 

Denetim sonrasında ise, NDK denetçilerinin yanı sıra, AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu NGS inşaatının ana yüklenicisi olan ortak girişim TITAN2 İC İÇTAŞ İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ, ekipman imalat tesisleri ve Türkiye'deki ilk nükleer güç santralinin inşaat sürecine dahil olan bir dizi diğer şirket temsilcilerinin de katılımı ile, Sankt-Peterburg'da kapsamlı bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirilmiştir.

 

Toplantıya katılanlar, imalat tesislerinde daimi denetçi atama prosedürü, Rusya Federasyonu ve Türkiye'de salgın tedbirlerinin sıkılaştırılması durumunda denetim faaliyetlerinin devam ettirilmesi hususunda uygulanacak olası seçenekler, düzenleyici kuruluş yorumlarına göre uygunsuzluk giderilmesine yönelik prosedürler ve denetim faaliyetleri ile ilgili bildirim yapma süreçlerini masaya yatırdılar. Taraflar; NDK, AKKUYU NÜKLEER A.Ş., ekipman tedarikçileri ve üreticileri ile uygunluk değerlendirme prosedürlerini gerçekleştiren teknik destek kuruluşları arasındaki iletişim sürecinde zaman kaybını en aza indirmeyi sağlayacak iletişim matrisinin oluşturulup uygulanması konusunda da mutabakata varmışlardır.

 

Toplantının sonucu olarak, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov şunları ifade etti: "COVID-19 salgını bağlamında, denetim faaliyetleri takvimi düzenlenmiş ve takvim doğrultusunda uygulanmaktadır. Ancak, düzenleyici kuruluşunun yürütmekte olduğu denetim faaliyetlerinin devam ettiğini vurgulamak isterim. 2019 yılından beri, Akkuyu NGS için ana ekipman ve parçaların üretildiği Volgodonsk, Petrozavodsk, Leningrad ve Moskova bölgelerindeki tüm imalat tesislerinde NDK'nın daimi temsilcileri görev almaktadırlar. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. olarak biz de Kurum ile sürekli iletişim ve etkileşim halinde süreçleri birlikte yürütüyor ve takip ediyor, denetim faaliyetlerinin etkinliğini optimize etmeye ve arttırmaya yönelik adımlar atıyor, imalat tesislerinin gerekli düzenleme ve standartlara uyumunu kontrol ederek, ekipman üretiminde kalite planlarının geliştirilmesi ve uygulanmasını dikkatle takip ediyoruz".

 

NDK Denetim Dairesi Başkanı Yusuf Ceylan gerçekleştirilen denetim programı ve koordinasyon toplantısı ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Nükleer güvenliğin sağlanmasında tüm paydaşların rolü olduğu ve bu süreçte yer alan tüm paydaşların Nükleer Düzenleme Kurumunun belirlemiş olduğu gerekler ile ulusal ve uluslararası kod ve standartlara uygun şekilde imalat faaliyetlerini gerçekleştirmesi önem arz etmektedir. Bu gereksinimlere uygun imalatların yapılması hem Kurum denetçilerinin hem de Kurum tarafından yetkilendirilen Bağımsız Denetim Kuruluşlarının denetimine tabidir. Pandemi gibi olağanüstü koşullarda da bu denetim ve gözetim faaliyetlerinin aksatılmadan gerçekleştirilmesi hususunda gerekli tüm önlemler alınacaktır” ifadelerini kullandı. Gerçekleştirilen koordinasyon toplantısı tüm katılımcıların yer aldığı bir fotoğraf çekimi ile sona erdi.