Haberleri

24.08.2020

TÜRKİYE TARİHİNİN İLK NÜKLEER SANTRALİ AKKUYU İÇİN BUHAR JENERATÖRLERİNİN SEVKİYATI VOLGODONSKTA BAŞLADI

Volgodonsk'ta bulunan (Rosatom - Atomenergomash'ın makine yapım bölümüne giren AEM-Technologies A.Ş.'nin şubesi olan) Atommash fabrikasında, Akkuyu NGS'nin (Türkiye) 1 numaralı güç ünitesi için buhar jeneratörleri sevkiyatı başlatıldı. Önümüzdeki günlerde, her biri 365 ton ağırlığındaki dört buhar jeneratörü uzun deniz yolculuğuna çıkacak. Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu inşaat sahasına ulaşmak için önlerinde 3.000 km yol var. Buhar jeneratörleri, reaktörün birinci devresinin en önemli ekipmanıdır. NGS projesi, 3+ nesli VVER tipi Rus reaktörler tesisiyle donatılan 4 güç ünitesinden oluşmaktadır. Güç ünitelerinin her biri 1200 MW kapasiteye sahiptir. Akkuyu NGS, dünyada “Build-Own-Operate (Yap-Sahip Ol-İşlet) modeli ile gerçekleştirilen global nükleer endüstrinin ilk projesidir.

 

Atomenergomash A.Ş. Genel Müdürü Andrey Nikipelov, aşağıdaki konulara dikkat çekmiştir: “Bugün, Atomenergomash’ın yurt dışı projesi olan Akkuyu NGS için büyük boyutlu ekipman sevkiyatını başlattık. Atommash, 2020 yılında Sovyet döneminde bile görülmemiş hızla reaktör kapları ve buhar jeneratörleri sevk ediyor. Bu yıl toplam 3 reaktör kabı ve 17 buhar jeneratörü Rusya, Hindistan, Bangladeş ve Türkiye'deki müşterilere gönderilmek üzere hazırlanıyor. Ekipmanımız halihazırda altı kıtadan üçünde kullanılıyor veya kurulması planlanıyor. Bugünkü faaliyet, yani Türkiye'deki ilk nükleer enerji santrali için ilk buhar jeneratörlerinin sevkiyatı, Atomenergomash'ın nükleer santrallerin güvenli işletilmesi için küresel düzeyde güvenilir ekipman tedarikçisi olarak konumunu güçlendirmeye yönelik bir başka adımdır."

Buhar jeneratörü, birinci güvenlik sınıfı ürünlerine aittir. Buhar jeneratörü gövdesi, iki eliptik tabana sahip yatay silindirik bir kaptır. Orta kısımda, soğutucuyu bağlamak ve çıkartmak için kolektörler bulunmaktadır. Gövdenin üst kısmında buhar boşluğu, alt kısmında ise 11.000 paslanmaz borudan oluşan ısı değişim yüzeyi bulunmaktadır. Bir buhar jeneratörünün tüm boruları birbirinin devamı olacak şekilde eklense toplam uzunluğu 148,5 km olacaktır. Boruların çapı 16 mm ve uzunluğu 11 ila 17 metredir. Boru uçları iki kolektörde sabitlenmiştir. Aparatın uzunluğu yaklaşık 15 metredir, çapı ise 4 m'den fazladır. 

 

Ürünlerin Atommash'tan müşteriye teslimi, kombine bir şekilde gerçekleştiriliyor. İlk olarak ürünler, Tsimlyansk baraj gölünün limanına karayolu ile teslim edilecek. Daha sonra dört adet buhar jeneratörü, 650 ton yük kaldırma kapasiteli portal vinç kullanılarak mavnaya yüklenecek ve deniz yolu ile Türkiye'ye gönderilecek.

 

 

***

 

Bilgi amaçlıdır:

İşletmeye alındıktan sonra Akkuyu NGS'nin yılda yaklaşık 35 milyar kWh/s üretim yapması planlanmaktadır. Bu miktar, İstanbul gibi büyük bir şehrin yıllık elektrik ihtiyacının %90’ının karşılanması için yeterli bir miktardır. Santral, Türkiye Cumhuriyeti'nin elektrik ihtiyacının %10'unu karşılayacaktır.

 

Akkuyu NGS, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın (UAEA) güvenlik standartlarında belirtilen ve Uluslararası Nükleer Güvenlik Danışma Grubu yayınlarında açıklanan tüm küresel gereksinimlere ve Avrupa İşletmeci Kuruluş (EUR) Şartlarına uygundur.

 

***

2007 yılında Rosatom Devlet Kuruluşu’nun makine imalat iştiraki olan Atomenergomash A.Ş. bünyesinde kurulan AEM-Tekhnologies A.Ş., günümüzde enerji sektörüne yönelik makine imalatı alanında önde gelen Rus şirketlerinden biridir ve NGS reaktörlerinin ana ekipman setinin imalatçısıdır.

 

Atomenergomash A.Ş., Rosatom Devlet Kuruluşu’nun makine mühendisliği iş kolu olup üretim kapasitesi ve ciro bakımından Rusya’nın enerji alanındaki en büyük makine mühendisliği şirketidir. Holding, inşa halindeki Rus tasarımı tüm NGS’lerdeki reaktör adası ve makine odası ekipmanlarının tedarikçisi, LNG projelerine yönelik ekipmanın, atıkları enerjiye dönüştüren fabrikalarda kullanılan ekipmanın üreticisi, enerji, petrol ve gaz, gemi yapımı ve diğer endüstrilere yönelik entegre çözümlerin geliştiricisi ve tedarikçisi konumundadır.  Teknolojilerimiz ve ekipmanımız, dünyadaki NGS’lerin yaklaşık %15’inin ve Rusya Federasyonu ve BDT ülkelerindeki termik santrallerin %40’ının çalışmasını sağlar. Şirket, Rusya ve yurtdışındaki önde gelen bilimsel araştırma, mühendislik ve üretim işletmelerini bünyesinde barındırır.

Resmi İnternet sitesi: www.aem-group.ru

Daha fazla bilgi almak için lütfen Medya Merkezi ile +7 (495) 668-20-93 (1040) telefon numarasından veya e-posta yoluyla iletişime geçin: media@aem-group.ru