Yolsuzlukla Mücadele


Yolsuzlukla Mücadele

 

Nükleer sanayide yolsuzluk, zimmete para geçirme ve dolandırıcılık riskini en aza indirmek amacıyla Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketi CEO'su Sergey Kiriyenko tarafından nükleer endüstride yolsuzluk ve zimmetle mücadele entegre programı onaylandı.

 

Programın amacı, Rosatom varlıklarının ihtilas risklerinden hasarlarının önlenmesi ve azaltılması ve bunun sonucu olarak Devlet Şirketinin rekabet gücünün artması.

 

Program kapsamında varlıkların güvenliğini sağlamaya, Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketinde kurum kültürünün düzeyini artırmaya, yasal gereklilikler ve sözleşme yükümlülüklerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya, ortak kurumsal değerlerini tanıtmaya yönelik bir dizi tedbir öngörülmüştür. Bunların arasında kamu kontrol sisteminin uygulanması, işletmelerin ekonomik ve finans faaliyetlerinin düzenli olarak denetlenmesi sayılabilir. Bu önlemlerin bir sonucu olarak ceza kovuşturması kadar suçluların cezalandırılması için kararlar verilecektir. Buna ek olarak, program, yolsuzluk ve dolandırıcılıkların herhangi bir tezahürüne karşı sıfır tolerans ortamı yaratmaya yönelik dürüst davranış propagandası tedbirlerini içermektedir. Sektördeki işletmelerinin çalışanları için özel eğitim kurslarının düzenlenmesi ayrıca ihbar yoluyla haksız fiili önlemeye yardımcı olan çalışanlar için maddi ödüller dahil mükafat sisteminin uygulanması öngörülmektedir.

 

Anılan Program kapsamında AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’de 2016-2017 yıllar için Yolsuzlukla Mücadele Planının yanı sıra 2016/09/20 tarihli ve 67 sayılı Yolsuzlukla Mücadele Politikasının Onaylanması ve Yürürlüğe Girmesi hakkında emri yürürlüğe girmiştir.