Yönetim Kurulu


Anastasia Zoteeva, Yönetim Kurulu Başkanı


Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi’nin Uygulamalı Matematik bölümünden mezun oldu. Stockholm’de (İsveç) Doğu Avrupa Ülkeleri Ekonomisi Enstitüsü’nde “Uygulamalı Matematik” adlı tez çalışmasını sürdürdü. “Brunswick Warburg Corporate Finance” Anonim Şirketi, “ZENIT” Bankası ve “Renaissance Capital” yatırım grubunda farklı yönetici pozisyonlarında bulundu. 2000 yılında “NIKoil” şirketinin başına geçti. Yeniden yapılanmadan sonra 2005 yılında “URALSIB” mali kuruluşunun Operasyon Müdürü olarak atandı. 2007 yılında “Rusenergoinvest” adlı Rus yatırım şirketinin başına geçti. 2012 yılında “Rusatom Energy International” Anonim Şirketi’ne (önceki unvanı: REIN A.Ş., Rusatom Overseas A.Ş.) Başkan Yardımcısı – İş Geliştirme ve Satış Müdürü olarak katıldı. Potansiyel pazar analizi üzerine çalışmaların yürütülmesi ve koordinasyonu, Rusya Devlet Kuruluşu “Rosatom”un etkili entegre ürün ve hizmet tekliflerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalarını sürdürdü, Devlet Kuruluşu “Rosatom”un Finlandiya’da kurulan Hanhikivi-1 NGS projesine hissedar olarak katılımı dahil olmak üzere, yurt dışındaki birçok projeyi yönetti. 2016 yılında REIN A.Ş. Genel Müdürü olarak atandı. Şubat 2019’da AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü görevine atandı.

 


 

Anton Dedusenko, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

Rostov Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk bölümü ve İsviçre hükümeti desteği üzerine (SECO) Bern Üniversitesi Uluslararası Hukuk ve Ekonomi bölümünden yüksek başarıyla mezun olmuştur. Anton Dedusenko hukuk alanında doktora ve Executive MBA derecelerine sahiptir. BM sisteminde (Cenevre, İsviçre) ve Rusya imalat ve danışmanlık şirketlerinde çalışmıştır. Rosatom Devlet Kuruluşu’nda 2009 yılından beri çalışmaktadır. Çekya, Slovakya, Macaristan, Bulgaristan, Polonya, Ürdün, Hindistan ve Türkiye’deki Rosatom projelerinin geliştirilmesi ve yönetiminde aktif bir rol almıştır. Rusatom Energo International Anonim Şirketine (REIN A.Ş., bundan önce Rusatom Overseas A.Ş.) 2012 yılında Atomstroyeksport şirketinin Hukuk Bölümü Birinci Müdür Yardımcısı, Uluslararası Hukuk Birimi Şefi pozisyonundan geçmiştir. 2017 yılında Rusatom Energo International A.Ş.’de Proje Yönetiminden Sorumlu Birinci Genel Müdür Yardımcısı görevine atanmıştır.

 

 

 

 


 

Alexey Zhukov, Yönetim Kurulu Üyesi


Consern Rosenergoatom A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı, Proje Uygulaması Şube Müdürü. Teknik bilimler doktora adayıdır. 1986-1993 yılları arasında Khmelnitskaya NGS İnşaat Müdürlüğünde çalıştı; makine tamirciliğinden reaktör denetiminden sorumlu başmühendisliğine kadar uzun bir yol kat etti. 1993 yılında Balakovskaya NGS’de reaktör denetiminden sorumlu başmühendis olarak çalışmaya başladı, sonrasında Reaktör Bölümü Vardiya Müdürü olarak devam etti. 1999 yılında Rostovskaya NGS’de (2010 yılına kadar Volgodonskaya NGS) Reaktör Bölümü Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. 2002 yılında Rostovskaya NGS Reaktör Bölümü Müdürü olarak atandı. 2006 yılında Baş İşletme Mühendisi Yardımcısı, 2012 yılı itibariyle ise Rostovskaya NGS Başmühendisi pozisyonunda çalışmalarına devam etti. 2015 yılında Concern Rosenergoatom A.Ş. NGS Üretim ve İşletmesinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Ağustos 2016 itibariyle Concern Rosenergoatom A.Ş. Şube Müdürlüğünde Proje Uygulamasından Sorumlu Birinci Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

 

 Hasan Cüneyd Zapsu, Yönetim Kurulu Üyesi


Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme ve Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi’nde İktisat okuyarak tamamladı. İş hayatına 1977 yılında aile şirketi Azizler Holding’in çeşitli firmalarında yönetici olarak ve yönetim kurullarında görev alarak başladı. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kurucularından biri oldu. 2008 yılına kadar AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğini üstlenen Zapsu, 2008’de Uluslararası Yatırım ve Yönetim Danışmanlığı hizmetini veren ‘Cüneyd Zapsu Danışmanlık A.Ş.’ şirketini kurdu. Bunun yanında, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanlığı, YASED üyeliği, TESEV Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği, FTG ve Dünya Fındık Konseyi - New Jersey Kurucu Eş Başkanlığı, Uluslararası Kabuklu Yemiş ve Kuru Meyve Konseyi’nde (INC) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yapan Zapsu, halen INC İcra Kurulu Üyesidir. 1986 yılından bu yana Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyesi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türk-Alman İş Konseyi’nde Yürütme Kurulu Üyesi ve Türk-Amerikan İş Konseyi Başkan Yardımcısıdır. İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği Danışma Kurulu, Uluslararası Antalya Üniversitesi Denetleme Kurulu, Alman Lisesi Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğinde olduğu gibi Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Derneği (PODEM) Başkan Yardımcısı, Genç Hayat Vakfı (GHV) Kurucu ve Denetim Kurulu Üyesi, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Kıdemli Danışmanlığı gibi bazı sivil toplum kuruluşlarında da görev almaktadır.
Ekaterina Lyakhova, Yönetim Kurulu Üyesi


Ural Devlet Hukuk Akademisi (Ekaterinburg) Yargı ve Savcılık Bölümü “Hukuk çalışmaları” uzmanlık dalından mezun oldu, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Okulu (MBA programı) ve Antwerp Yönetim Okulunu (EMBA programı) bitirdi. 1995-2000 yılları arasında “UrKon” hukuki danışmanlık şirketinde (Ekaterinburg) çalıştı, uzmandan, mali mevzuat ve özelleştirme mevzuatı departmanı başkanlığına kadar yol kat etti. 2000 yılında “RENOVA” grup şirketinin (Moskova) hukuk departmanının başına geçti. 2006 yılında Renova Project Limited Şirketi temsilciliğinin başkanı oldu. 2008 yılı itibariyle Koltsovo-Invest Anonim Şirketi’nin (Koltsovo Havaalanı ana şirketi, Ekaterinburg, Rusya) Genel Müdürü olarak çalıştı. 2010 yılında TVEL Anonim Şirketine (Rosatom Devlet Kuruluşuna ait şirket) Kurumsal Yönetim Başkan Yardımcısı olarak katıldı. 2011 yılı itibariyle “Rosatom” Devlet Kuruluşunun Yatırım Yönetimi ve Operasyon Verimliliği Müdürü, Atomenergoprom Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

 

 

 


 

Henri Edouard Proglio, Yönetim Kurulu Üyesi

 

Paris İşletme Okulu (HEC Business School) mezunudur. 1972 yılında Compagnie Générale des Eaux şirketinde çalışmaya başladı, 1990 yılında ise CGEA şirketinin Başkanı ve Genel Müdürü olarak atandı. 1999 yılında “Vivendi Universal” şirketinde Genel Müdür Yardımcısı, “Vivendi Water” şirketinde ise Başkan ve Genel Müdür görevlerini üstlendi. 2000 yılında “Veolia Environment” şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildi ve 2003-2009 yıllarında söz konusu şirketin Başkanı ve Genel Müdürü pozisyonunda bulundu. 2009-2014 yılları arasında EDF Başkanı ve Genel Müdürü görevini üstlendi, 2014 yılı itibariyle EDF’nin Onursal Başkanı pozisyonunda bulunmaktadır. Şu anda NATIXIS Yönetim Kurulu Üyesi, “Fomento de Consctrucciones y Contratas”da (FCC) bağımsız müdür olarak çalışmalarına devam etmektedir. Eylül 2017 itibariyle “Atalian” şirketinde müdür pozisyonunda çalışmaya başlamıştır.

 

 

 

 


 

Gennady Sakharov, Yönetim Kurulu Üyesi


Rosatom Devlet Kuruluşunda sermaye giderleri, devlet inşaat yapı denetimi ve devlet ekspertizi müdürü, iş analisti, iktisat doktorası adayı. Uzmanlık alanları arasında sermaye giderlerinin planlanması, Rosatom Devlet Kuruluşu ve bünyesindeki nükleer sektör şirketlerine ilişkin yatırım programının uygulanmasının sağlanması ile Rusya ve diğer ülkelerde Rus projelerine göre kurulan nükleer tesislerin inşaat kalitesi ve süresinin denetlenmesi yer almaktadır.

2001 yılında Kalininskaya NGS’nin İnşaat Dairesi Müdür Yardımcısı olarak atandı. 2007 yılında FGUP Konsern Rosenergoatom’un yatırım programlarının yönetimi departmanının başına geçti. Daha sonra Atomenergoprom Anonim Şirketi’ne geçip Sermaye Giderlerine İlişkin Yatırım Programlarının Yönetimi Departmanı Müdürlüğü görevini üstlendi. 2010 yılından itibaren Rosatom Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu’nda Sermaye Giderleri Müdürü olarak çalıştı, 2012 yılından itibaren ise Rosatom Devlet Kuruluşu’nun “Yapı Endüstri Merkezi”nin faaliyetlerini yürüttü. 2013 yılında Moskova İnşaat Bilimleri Devlet Üniversitesi’nin “Nükleer Tesislerin İnşaatı” adlı Rosatom kurumsal departmanının başına geçti. 2014 yılı itibariyle Ulusal Danışman İnşaat Birliği Başkanı olarak atandı. Mühendislik ve uluslararası uzmanlar ağıyla etkileşimden sorumlu Rusya İnşaatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Rusya’nın Rostov, Kaluga, Kursk ve Voronej bölgelerindeki yerel inşaatçılar birliklerinin faaliyetlerini denetlemektedir.